YASAKTAN KORKAN AMERİKALI TÜRK SİLAHINA SARILDI

Savunma ve havacılık sektörü, Ocak Şubat döneminde en fazla ihracatı ABD’ye yaptı.

 YASAKTAN KORKAN AMERİKALI  TÜRK SİLAHINA SARILDI

ABD’de silah satışına yönelik bir takım kısıtlamaların gündeme gelmesi ve yasak ihtimali, silah satışlarını ikiye katladı. Türk firmaları, Ocak – Şubat döneminde en fazla ihracatı yüzde 38 ile ABD’ye gerçekleştirdi.

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) Başkanı Latif Aral Aliş,  “ Bugün ABD’de bir çakı almak için bile sıra bekleniyor. Türk firmaları talebi karşılamak için tam kapasite çalışıyor”

Türk firmaları, Nürnberg IWA Avcılık ve Atıcılık Fuarı’nda hedefi  12’den vurdu.

Türkiye’nin en genç ihracatçı birliklerinden olan Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI), ikinci milli katılımlı fuar organizasyonunu Almanya’nın  Nürnberg kentinde düzenlenen “ IWA Avcılık ve Atıcılık Fuarı”na gerçekleştirdi. Yaklaşık 50 Türk firmasının katıldığı fuarda,  savunma ve güvenlik sistemleri, yazılım, kara, hava, deniz araçları ve teçhizatları ile elektronik harp sistemlerine yönelik ürünler sergilendi.

Fuarla ilgili değerlendirmelerde bulunan SSI Başkanı Latif Aral Aliş, ilk iki gün itibariyle fuarın amacına ulaştığını söyledi. Fuarın hafif silahlar kategorisinde dünyanın ikinci  büyük fuarı olduğunu söyleyen Aliş, “ Biz ülke olarak silaha meraklı olarak biliniriz ama aslında en az meraklı ülkelerden biriyiz. Tüm dünyadan profesyonel ziyaretçiler burada silahları ve sektördeki son gelişmeleri inceliyor. Avcılık ve atıcılığı bir spor olarak yapan profesyonellerin çoğu bu fuarda” dedi. Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştirdi ABD’den de pek çok alıcı İWA fuarında Türk firmalarıyla ikili görüşmeler yaptı.

En fazla ihracat ABD’ye

Latif Aral Aliş, sektörün güncel ihracat rakamlarını da değerlendirdi. ABD’de gündeme gelen silah yasağının satışları  hızlandırdığını söyleyen Aliş, özellikle Türk firmalarının talebi karşılamak için yoğun bir biçimde çalıştığını vurguladı. Ocak – Şubat döneminde Türkiye ihracatı yüzde 5.6 artarken, SSI ihracatının, yüzde 33 artışla 164 milyon dolara çıktığını hatırlatan Aliş, “ Birliğimiz, Ocak – Şubat döneminde en fazla ihracatı yüzde 38 artış ile ABD’ye yaptı. Bugün ABD’de bir çakı almak için bile sıra bekleniyor. Türk firmaları talebi karşılamak için tam kapasite çalışıyor” diye konuştu.

“2023’de ilk yüz firma içinde 5 – 6 firmamız olur”

Aliş, 2013 yılı sonunda 1.5 milyar dolarlık ihracat rakamına rahatlıkla ulaşacaklarını belirtti. Yaklaşık 60 firma ile kurdukları ihracatçı birliğinin bugün 164 üyeye ulaştığını hatırlatan Alıiş, “ 2013 yılı sonuna kadar üye sayımız 250 olur. Savunma ve havacılık sanayi herkesin hemen girebileceği bir alan değil, büyük altyapı bilgisi gerekiyor. 2023 yılında 25 milyar dolar hedefimizi rahatlıkla yakalarız ve dünyanın en büyük yüz firması içinde 5-6  Türk firması kendine yer bulur” diye konuştu.

Foto Altı: Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) Başkanı Latif Aral Aliş

DSC06379 DSC06371