Bursa iş dünyası ile buluşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: “Bursa’nın çalışmaları takdire şayan”

Bursa iş dünyası ile buluşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan:

“Bursa’nın çalışmaları takdire şayan”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ev sahipliğinde düzenlenen ‘Bölgesel İstişare Toplantısı’nda iş dünyası temsilcileriyle buluştu.

Türkiye ekonomisinin lokomotif kenti Bursa’yı örnek projelerin merkezi haline getiren Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), üst düzey devlet protokolünün adresi oldu. Ortak akıl ve istişare kültürü ile kent ve ülke ekonomisi için önemli kararların alındığı toplantılara

Ekonomideki başarılarıyla Türkiye’nin moral ve motivasyon kaynağı olan Bursa, BTSO liderliğinde üst düzey toplantılara ev sahipliği yapmayı sürdürüyor. Türkiye’nin kritik süreçten geçtiği bir dönemde istişare ve ortak akıl etrafındaki buluşmalarına ekonomi yönetimin yoğun ilgi gösteriyor. Son 1 aylık dönemde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile birlikte 6 Bakanın ziyaret ettiği BTSO’nun son konuğu Ticaret Bakın Ruhsar Pekcan, Bursa iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi.

BTSO Hizmet Binası’nda düzenlenen toplantıda konuşan Ruhsar Pekcan, istişare kültürüne önem verdiklerini; sektörlerin taleplerini en hızlı şekilde çözüme kavuşturmak için gayret sarfettiklerini söyledi. Bakanlık olarak ihracatçılara çok önemli destekler sunduklarını belirten Pekcan, Bursa iş dünyasının söz konusu destekleri oldukça iyi kullandığını ifade etti. Bakan Pekcan, “İhracatçılarımıza muhteşem destekler sunuyoruz. Bu imkanlardan yararlanmayanları bu desteklerden faydalanmaya davet ediyorum. Firmalarımız ihraçatçı olsun” dedi.

 Özel sektörle işbirliğine önem veriyoruz.

Eximbank kaynaklarında yararlanan KOBİ oranını artırmayı hedeflediklerini ifade eden Bakan Pekcan; “Eximbank Türkiye’deki ihracatın yüzde 26’sını finanse etti. İnşallah 2019’da da yüzde 28’ini finanse ediyor olacağız. Ticaretin önündeki engellerin kaldırılması ve kolaylaştırılması için çalışmalar yapıyoruz. Özel sektörle istişareye çok önem veriyoruz. Attığımız her adımda, çıkardığımız yönetmelik ve yasa taslaklarında tüm paydaşların görüşlerini almaya özen gösteriyoruz” diye konuştu.

 

Bakan Pekcan: “İhracat yapın, biz her zaman yanınızdayız”

İhracatçı bir şehir olan Bursa’nın Eximbank kaynaklarından 2018’de 1 milyar 647 milyon dolar kullandığını vurgulayan Bakan Pekcan, “Helal olsun. İhracat yapın kullanın. Biz hazırız. Arkanızdayız” mesajını verdi. “Dünya teknolojik dönüşümden geçerken, bizim bunu seyretme lüksümüz yok” diyen Bakan Pekcan, “Biz bu treni asla kaçıramayız. Yüksek gelirli ülkeler seviyesine ulaşmak için yüksek katma değerli ihracatı ve teknolojik dönüşümü yakalamamız lazım. Bursa olarak gerçekten takdire şayan çalışmalar var. Bursa’da potansiyel var. Niyette var, altyapı da var. Yolunuz açık olsun” dedi.

 

Teşvik politikaları sektörlere nefes aldırdı”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin 168 milyar dolarlık ihracatla dünyanın en önemli sanayi ülkeleri arasında yer aldığını belirterek, “Büyüme yolculuğumuz kritik virajlarla yavaşlasa da hükümetimizin destekleri ve özel sektörümüzün inancıyla dinamizmini koruyor” dedi. Ekonomi yönetiminin etkin koordinasyonla kısa vadede kırılganlıkları azaltmaya yönelik birçok tedbiri hayata geçirdiğini kaydeden Burkay, “Kısa, orta ve uzun vadeli adımlarla köklü ve kalıcı bir dönüşümü gerçekleştirmek amacıyla uygulanan destekler ve teşvik politikaları bu zorlu süreçte firmalarımıza rahat nefes aldırdı. Bizler de iş dünyası olarak, ülkemize ve kendimize artık daha fazla güveniyor, adımlarımızı cesaretle atıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Projelerimiz ülkemizin hedefleriyle örtüşüyor”

Bursa iş dünyası olarak Türkiye’nin hedefleriyle bütünleşen projeler gerçekleştirdiğini dile getiren Burkay, şöyle konuştu: “Ticaret Bakanlığımızın destekleriyle Küresel Fuar Acentesi projemiz kapsamında 180 fuar organizasyonuna 6 bini aşkın üyemizi taşıdık. Ticari Safari Projemiz ile 41 alım heyeti düzenledik. 100’ü aşkın ülkeden 22 bin yabancı alıcıyı firmalarımızla buluşturduk. 17 UR-GE ve 1 HİSER projesi gerçekleştirdik. İlki New York’ta olmak üzere Türk Ticaret Merkezleri projemizle üyelerimizi dünyanın en önemli ticaret şehirlerinde lokal oyuncu olarak konumlandırmaya başladık. Kurduğumuz İhracat Destek Ofisi ile Türkiye’deki öncü şehirler arasında yer aldık” ifadelerini kullandı.

Yıl sonu hedefi; 27 UR-GE Projesi

Bursa’nın Türkiye’nin de üzerinde bir ihracat artış performansı sergileme başarısı gösterdiğine işaret eden Burkay, “Odamız en fazla UR-GE projesi gerçekleştiren kurumlardan birisi. Oda olarak yaptığımız girişimler sonucunda; her bir kurum için belirlenen 10 UR-GE proje sınırlaması, Ticaret Bakanlığımızın destekleriyle kaldırıldı. Bursa iş dünyası olarak hayata geçirdiğimiz UR-GE projelerimizin sayısı 18’e, desteklerden faydalanan firma sayımız ise 500’e ulaştı. Yeni projelerimizle birlikte UR-GE projelerimizin sayısını yıl sonuna kadar 27’ye taşımayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

 

“Azimle ve kararlılıkla çalışacağız”

Uludağ İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Baran Çelik, ülke genelindeki 13 genel sekreterlikten biri olan UİB’in bünyesindeki 5 ihracatçı birlikle Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesine ve kalkınmasına en güçlü katkıyı sağlayan kurumlardan biri olduğunu söyledi. Çelik, “Otomotiv endüstrisi, tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon, meyve sebze mamulleri ile yaş meyve sebze olmak üzere 5 sektörden ihracatçı birliğinin oluşturduğu, UİB 2018 yılında 32,8 milyar dolar ihracat değeri ile Türkiye’nin en büyük ikinci birliği olarak konumunu korudu. Türk ihracatçıları olarak, ülkemizin sürdürülebilir büyümesi ve gelişmesi noktasında hedeflerimize ulaşmaktan vazgeçmeyecek, bunun için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Açılış konuşmalarının ardından Bakan Pekcan, basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda Bursa iş dünyası temsilcilerini sorularını cevaplandırdı. Başkan Burkay, toplantının sonunda BTSO’nun komite ve konseylerinin sektörel talep ve önerilerini içeren raporunu da Ticaret Bakanı Pekcan’a takdim etti.