Su ürünlerinde Avrupa’nın lideriyiz..

Dünyanın en büyük su ürünleri fuarı Seafood Expo’ya Türk firmaları damga vurdu

Su ürünlerinde Avrupa’nın lideriyiz

Su ürünleri sektöründe dünyanın en önemli fuarı olarak kabul edilen ve Avrupa’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen Seafood Expo Global – Global Su Ürünleri Fuarı, dünya sektör profesyonellerini buluşturdu. 

Bu yıl 27. kez kapılarını açan ve 175 ülkeden 700’ün üzerinde firmanın yer aldığı fuara Türkiye’den katılan firmaların sayısı her geçen yıl artıyor. Milli katılım organizasyonu İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (İSHİB) tarafından gerçekleştirilen fuarda, Türkiye sektörün önde gelen on beş firmasıyla yer aldı. Dünyanın en önemli su ürünleri fuarı olarak kabul edilen fuarı değerlendiren TİM Sektörler Konseyi Üyesi ve İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Tuncay Sagun, Avrupa sofralarında bulunan 3 balıktan 1’inin Türk balığı olduğunu, bu oranı artırmak için çalıştıklarını ifade etti.

Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü ile birlikte Türk standlarını dolaşan Ahmet Tuncay Sagun, katılımcı firmalara birer plaket verdi. Fuarda her sene olduğu gibi bu sene de Türkiye standında pişirilen balıklar ziyaretçilere ikram edilirken, Türk su ürünleri sektörünü anlatan ve Türkiye’de yetişen balıklarla yapılan yemek tariflerini içeren kitap seti ziyaretçilere dağıtıldı. 

İSHİB Başkan Yardımcısı Sagun: “AB pazarını fethettik, hedef ABD ve Çin pazarı”

Balıkçılık dünyasında Brüksel’i arena olarak kabul ettiklerini belirten İSHİB Başkan Yardımcısı Sagun, “Tüm dünyanın dev firmalarının burada stantları bulunuyor. Geçen sene sektör olarak 950 milyon dolar ihracat yaptık. Bu seneki hedefimiz bir milyar doları aşmak. 2023 yılında belirlenen hedefi şu anda yakalamış durumdayız. Gelecek zamanda daha büyük bir ihracat rakamını hedefliyoruz ve bunu yapacağız. Şu anda 15 firmayla katıldık fuara ve başarıyla ülkemizi temsil ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Türk su ürünleri sektörü AB pazarını fethetti. Bugün Avrupa sofralarında bulunan üç balıktan birisi Türk balığıdır” diyerek konuya vurgu yapan Sagun, “Bu bizim gurur kaynağımızdır. Pazarda hızla büyüyoruz ve söz sahibiyiz. Geçmiş yıllarda Yunanistan pazar birincisiydi ancak son 2 yıldır pazar lideri biziz. Su ürünlerinde ABD ve Japonya pazarında da payımız giderek artıyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Çin pazarında da Türk balıkları önemli bir yer alacak” dedi.

Büyükelçi Gümrükçü: “Gayet güzel bir katılım sergilenmiş”

Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü de “Dünyanın en önemli su ürünleri fuarında Türkiyemizin bu şekilde güzel ve etkili bir şekilde tanıtımının yapılmasından gurur duyuyorum. Geçen sene de gelmiştik, bu sene de geldim ve 15 firmamızla gayet güçlü bir katılım sergilenmiş durumda. Son dönemde Türkiye’de gerçekten hem üretim hem ihracat açısından su ürünleri gurur kaynağımız. Bunu bugün burada da görebiliyoruz. İleriki senelerde daha güçlü bir katılım bekliyoruz.” diye konuştu.