Çinliler Türk Pavilyonunu çok sevdi söktürmedi- TÜRK PAVİLYONU PEKİN EXPO’DAN ALTIN ÖDÜLLE DÖNDÜ

Çin’de düzenlenen Pekin Expo 2019’un yıldızı, yaklaşık 20 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Türk pavilyonu oldu. Anadolu’nun 12 bin yıllık köklü medeniyetler mirasını harmanlayan konsept ve mimari ile tasarlanan Türk pavilyonunda ziyaretçiler, Türkiye’nin 7 bölgesinden 7 mimari eserle küçük bir Türkiye turunun yanı sıra Türk mücevherlerinden tekstiline, zeytinyağından fındığa kadar Türkiye’nin önde gelen ihracat ürünlerini de keşfetme imkânı buldu.

Pekin Expo’da altı ay boyunca yaklaşık 20 milyon ziyaretçinin akınına uğrayan ve ziyaretçilerin her köşesini ayrı bir fotoğraf alanı olarak kullandığı Türk Pavilyonu, IAHP (Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği) tarafından verilen Özel Altın Ödül ve Onur Belgesi ile başarısını tescilledi. Ziyaretçi yoğunluğu, tasarım ve konsepti ile ödüle layık görülen Türk Pavilyonu, ülkemizin sahip olduğu tüm güzellikleri dünyaya en iyi şekilde duyurmayı başardı.

Milano ve Astana Expo Türk pavilyonu projeleriyle de uzun yıllardır Türkiye tanıtımını başarıyla yürüten Design Dream Factory (dDf) Ajans Başkanı Doğan Ekmekçi, “Türkiye Pavilyonunu yapım aşamasının koşulları çok zordu ama 4 ay kadar bir sürede herkesin beğenisini kazanan bir Pavilyon inşa ettik. Çin hükümetinin Türkiye Pavilyonunun kalıcı bir eser olarak alanda yaşamasını istemesi ve bu ödül tüm emeklerimize değdi” dedi. Özellikle mermer şadırvan, selsebil, fıskiye gibi Türkiye’ye özgü unsurların Çinlilere Türk bahçesini daimî olarak hatırlatacağını belirten Doğan Ekmekçi, “Pavilyonu, Türkiye’nin yedi ayrı bölgesinden getirdiğimiz yerel malzemelerle donattık. Başarıyla tamamladığımız Türkiye Pavilyonu milyonlarca Çinli turistin Türkiye’ye gelmesine de hizmet edecektir” şeklinde konuştu.

Pekin’de Türkiye turu

Türkiye Pavilyonunda ziyaretçileri Pamukkale’den esinlenerek tasarlanan travertenler karşıladı. Pavilyonun içine giren ziyaretçiler, Osmanlı saraylarının en güzel unsurlarından ve Türk bahçeciliğin şahikası sayabileceğimiz Hasbahçeler örnek alınarak hazırlanan, rengârenk çiçeklerle süslenmiş Hasbahçe’yi gördüler. Hasbahçe’nin ardından ziyaretçiler, Sultan Abdülaziz Av Köşkü, Kılıç Ali Paşa Camii Çeşmesi ve eski Osmanlı kıraathanelerinden esinlenerek tasarlanan “Bahçehane” içine misafir edildiler. Bahçehane içinde Türk sedirleri, bakır tepsiler ve ahşap taburelerle adeta geleneksel bir Türk evine davet edilen ziyaretçiler tüm gün ağırlanarak özel Türk lezzetlerini tattılar. Pavilyonun geri kalan kısmında 7 İklim 7 Bölge teması altında Türkiye’nin yedi bölgesini temsil eden yedi farklı yapı ile (Marmara Bölgesi için Galata Kulesi, Ege Bölgesi için Bodrum evi, Akdeniz Bölgesi için düğmeli ev, İç Anadolu Bölgesi için peribacaları, Karadeniz Bölgesi için serender, Doğu Anadolu Bölgesi için Harput evi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi için Harran evi) ziyaretçiler Türkiye’nin iklim çeşitliliğinin kültürüne ve mimarisine olan etkilerine tanık oldular. Endemik Bitki Tüneli ve Şifalı Otlar Alanı ile Türkiye’nin bitki örtüsünün zenginliği daha yakın bir mercekten ziyaretçilere anlatıldı. İnovasyon ve Sürdürülebilirlik kapsülünde ise Türkiye’nin tarım, bahçecilik, doğal yaşamı koruma gibi alanlardaki çalışmaları tanıtıldı. Bahçehane’nin arkasına kurulan amfiteatrda ise sürdürülebilirlik, tarım, Türkiye’nin biyo-çeşitliliği, Türk bahçecilik tarihi gibi birçok konuda konuşmalar ve gösteriler ile özel performanslar düzenlendi.

Expo Pekin 2019 Türkiye Pavilyonu, Çin Hükümeti’nin isteği ile sökülmeden kalıcı bir eser olarak Pekin’de yaşamaya devam edecek.